»Nič ni v mojih očeh boljše in vrednejše od mostov. Pomembnejši so od hiš, svetejši od svetih hramov, saj so namenjeni večjemu številu ljudi. Pripadajo vsakomur in vsem enako, koristni so. Zmeraj so jih gradili namenoma tam, kjer se križa največje število človeških potreb, niso v službi ničesar, kar bi bilo skrito in zlo«, je zapisal Nobelov nagrajenec Ivo Andrić.
V svetu brez mostov ne bi bilo moč premostiti reke, v svetu brez mostov bi nekatera področja ostala pusta, pozabljena na robu, zbrisana z našega mentalnega zemljevida. Svet brez mostov bi bil svet provincialnosti.
Mestni mostovi so redkeje tehnični dosežek, so pa nadaljevanje vredne estetske tradicije pomembnih mestnih zgradb. Tako tudi nam znani Plečnikovi mostovi. Njihova vrednost je v ustvarjanju mestnega ambienta in brezčasne estetike, značilne za ves njegov opus.
Ob posnetkih in v besedi se bomo sprehodili po mostovih v središču Ljubljane in spoznavali, kaj nam pripovedujeta njihova konstrukcija in estetska podoba, zavedajoč se, da se v mestnih mostovih morebiti najbolj zrcali narava arhitektovega dela in našega mestnega življenja. Prisluhnili bomo tudi vašemu doživljanju teh prostorov.
Vabljeni!
Enajsta šola v knjigarni je plod programskega sodelovanja med Slovensko univerzo za tretje življenjsko obdobje in knjigarno Konzorcij.
Dogodek je del kulturnega programa knjigarne, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.