Knjižne novosti založbe Krtina

Kategorija: Obvestila
Datum: 20.03 2017
Lokacija: Založba Krtina,

Obveščamo vas, da smo izdali novi knjigi:

 

F. W. J. Schelling: Zgodnji spisi

Knjiga vsebuje prevode treh spisov nemškega filozofa Friedricha Wilhelma Josepha Schellinga. Prevedena dela so izbor najzgodnejših Schellingovih objav in ponujajo celovit pregled razvoja filozofove misli v njegovih prvih fazah (1794–1795). V spisu z naslovom »O možnosti forme filozofije nasploh« Schelling svoje ukvarjanje s Kantovo filozofijo prvič formulira v fichtejevskem pojmovnem okviru in razvije lastno razumevanje forme filozofije, ki bi, izpeljana iz temeljnega principa, utemeljila tako lastno formo kot tudi vsebino ter se vzpostavila kot znanost. Problemu načelne utemeljitve Kantove filozofije se Schelling ponovno posveti v drugem izbranem spisu z naslovom »O jazu kot principu filozofije ali o nepogojenem v človeškem vedenju«. Tu na podlagi premisleka o nujnosti poslednje utemeljitve vedenja in realnosti kot temeljni princip vsake filozofije določi nepogojeno oz. absolutno identiteto onkraj vsake refleksije, katere strukturo je mogoče zajeti s pojmom intelektualnega zora. Schelling dospe do teze, da filozofija ne more biti utemeljena po teoretični, temveč zgolj po praktični poti. Schelling to problematiko dodatno zaostri v naslednjem objavljenem spisu: »Filozofska pisma o dogmatizmu in kriticizmu«, kjer v središče postavi vprašanje možnosti prehoda med absolutom in končnostjo in se loti ponovnega premisleka odnosa med spinozovskim dogmatizmom ter kantovsko oz. fichtejevsko kritično filozofijo.Trem spisom so dodani še prevodi osmih pisem, ki sta si jih Schelling in Hegel izmenjala med 1794 in 1796, ki dodatno osvetlijo namere in stališča obeh filozofov v tem formativnem obdobju. Prevedena je tudi Schellingova »Protikritika«, njegov odziv na kritiko O jazu.

Podatki o knjigi Založba Krtina, zbirka Temeljna dela, Ljubljana 2017, 244 str. ISBN: 978-961-260-100-3 Prevod: Matic Kastelec. Uredila: Matic Kastelec in Zdravko Kobe. Spremna beseda: Matic Kastelec Cena: 20,00 eur.      

 

Luciano Floridi: Informacija. Zelo kratek uvod

Informacije se stekajo v naša življenja preko televizije, radia, knjig in interneta. Nekateri pravijo, da trpimo za prenasičenostjo z informacijami. Ampak kaj sploh je informacija? Koncept je obširen, temelji v matematiki, vendar je bistven za naš vsakdanjik: DNK priskrbi informacije za naš nastanek, učimo se skozi informacije, ki nam jih dajejo drugi, med seboj se povezujemo skozi prenos informacij – opravljanje, predavanja, branje. Luciano Floridi, utemeljitelj filozofije informacij, poda izjemno zanimiv in navdihujoč uvod v eno temeljnih idej. Ko pretresa različne teme, razmišlja o njenih posledicah za vse vidike našega vsakdana, od matematike in genetike do njenega družbenega pomena in vrednosti ter njenih etičnih implikacij v zvezi z lastništvom, zasebnostjo in dostopnostjo. Luciano Floridi je profesor filozofije in etike informacij na Oxford Internet Institute in sodelavec na kolidžu St. Cross Univerze v Oxfordu. Je eden najvplivnejših mislecev na področju filozofije informacij, tehnologije in etike.    

Podatki o knjigi Založba Krtina, zbirka Kratka Prevod: Maja Žorga Dulmin. Urednik: Luka Omladič. Ljubljana 2016, 139 str. Cena: 14,00 eur.