Pogovor ob izidu knjige Bruna Schulza Sanatorij pri peščeni uri

Kategorija: Literarni večeri
Datum: 09.11 2017
Lokacija: Trubarjeva hiša literature, Stritarjeva 7, Ljubljana

Vabimo vas na literarni večer o poljskem pisatelju, slikarju in grafiku Brunu Schulzu ob izidu slovenskega prevoda njegovega dela Sanatorij Pri peščeni uri. Pogovor bo potekal v četrtek, 9. novembra, z začetkom ob 18. uri, v Trubarjevi hiši literature na Stritarjevi ulici 7 v Ljubljani.

 

V pogovoru bodo sodelovali prevajalka dela Jana Unuk, prof. dr. Nikolaj Jež ter moderatorka Petra Meterc. Odlomke iz knjige bodo interpretirali študentje polonistike FF v Ljubljani: Barbara Švigelj (v slovenščini) ter Anna Antkowiak in Marcin Szafron (v poljščini).

 

O AVTORJU

Poljski pisatelj, slikar in grafik Bruno Schulz se je rodil leta 1892 v Drohobyczu v meščanski židovski družini. Študiral je arhitekturo v Lvovu, vendar študija ni dokončal. Od leta 1924 je bil zaposlen kot gimnazijski učitelj risanja v domačem mestu. Izdal je dve zbirki proze, Cimetaste trgovine (1934) in Sanatorij Pri peščeni uri (1937), za izgubljenega velja njegov roman Mesija. Izdelal je serijo grafik z naslovom Malikovalska knjiga in razstavljal na skupinskih razstavah. Skupaj s S. I. Witkiewiczem in W. Gombrowiczem šteje med tri najpomembnejše poljske prozne moderniste. Njegova lirična, groteskna in fantastična proza še danes velja za nepreseženo v pretanjeni, izjemno bogati rabi poljskega literarnega jezika. Umrl je pod gestapovskimi streli leta 1942 v Drohobyczu.

 

O ROMANU

Sanatoriju Pri peščeni uri (1937) je Bruno Schulz zbral novele, ki so po nastanku zgodnejše od Cimetastih trgovin, s katerimi jih povezujeta pripovedni slog in isti deloma avtobiografski junaki: sin Józef in oče Jakob, služkinja Adela in osebe iz njihove bližine in sorodstva. Oče, trgovec z blagom, vseskozi niha na meji zanosnih, kvazimesijanskih dejanj, spreminja svet in oponaša stvarjenje, obsojen na večno drugotnost, ponesrečenost in spodletelost. Sam je žrtev groteskno ponižujočih metamorfoz: v muho, ščurka, raka ... Sin se vrača v otroštvo, na primer v opisih nastajanja prvih risb v norem, božanskem navdihu. V osrčju Schulzeve bohotne, fantastične lirične proze je mitiziranje resničnosti, vračanje k individualnemu mitu polnosti otroštva, poimenovanemu »genialna doba« ali »mesijevi časi«.

 

Na dogodku bo knjiga na voljo po promocijski ceni 24€ (redna cena: 29€).

 

 

Prijazno vabljeni!